czwartek, 12 marca 2015

Spotkanie przed objazdem naukowym

W dniu 12 marca spotkaliśmy się, by wspólnie przygotować do czekającego na nas już w najbliższych dniach objazdu naukowego (wyruszamy do Warszawy, by w ciągu dwóch dni zwiedzić i obejrzeć kilka ważnych i pięknych miejsc kulturalnych naszej stolicy). Spotkanie poprowadziły: Dominika Olga Stankiewicz oraz Monika Jurkowska. 




Na przedwyjazdowym zebraniu wybrani uczestnicy zaplanowanej wyprawy przedstawili prezentacje dotyczące miejsc, do których już w najbliższych dniach zawitamy. Niektórzy  natomiast przygotowali wystąpienia opisujące osoby czy dzieła z tymi miejscami związane. 


Maja Masłowska skrótowo, lecz niezwykle ciekawie zaprezentowała nam sylwetkę Olgi Boznańskiej, o której usłyszymy jeszcze w Muzeum Narodowym podczas niedzielnego zwiedzania wystawy czasowej poświęconej jej twórczości. O samym Muzeum wystąpienie przygotowała Anna Bajguz, która zwróciła uwagę na niezwykle burzliwe losy narodowego skarbca kultury oraz ważną rolę wybitnego dyrektora Prof. Lorenza. Monika Siemieniuk natomiast opowiedziała o innym ośrodku muzealnym, który odwiedzimy - o Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Jej wystąpienie dopełni przygotowywane przez Annę Kropiewnicką, Martynę Lebiedzińską i Paulinę Skutnik oprowadzanie po wystawie stałej poświęconej osobie i twórczości narodowego wieszcza. Będzie to miało miejsce w poniedziałek, w drugim dniu wyjazdu. Na spotkaniu wysłuchaliśmy także wystąpień kolejno: Małgorzaty Sańko, omawiającej działalność Teatru Polskiego, Urszuli Adamskiej, przedstawiającej sylwetkę jego twórcy - Arnolda Szyfmana oraz Moniki Jurkowskiej i Małgorzaty Wojtowicz, które przypomniały najważniejsze zagadnienia i nurty interpretacyjne związane z "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło tego autora w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego zobaczymy na deskach wspomnianego teatru w niedzielny wieczór. Spotkanie zamknęła prezentacja Malwiny Szewczyk. Omówiła ona cele i zadania Biblioteki Narodowej, którą dzięki pomocy przewodnika zwiedzimy w poniedziałkowy poranek.






Do pełni szczęścia zabrakło nam jedynie prezentacji Katarzyny Jacewicz (która niestety nie mogła dotrzeć na spotkanie) o Instytucie Badań Literackich, w którym usłyszymy wykład o problemach edytorskich związanych ze znanym dramatem Juliusza Słowackiego Samuel Zborowski. Na szczęście Kasia przesłała nam przygotowane materiały i w ten sposób zamknęliśmy merytoryczne przygotowania do wyjazdu. 


Teraz pozostaje nam już tylko się spakować, zabrać wszystko, co potrzeba łącznie z uśmiechem i dobrym humorem, wstać wcześnie przed niedzielnym świtem oraz ruszać w świat na naszą naukową wyprawę! Mamy nadzieję, że po powrocie będziemy mogli pochwalić się nie tylko tym, co zobaczyliśmy, ale także licznymi zdjęciami. 

Wszystkim obecnym na spotkaniu serdecznie dziękujemy za przybycie i czynny w nim udział. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Pani dr Elżbiety Jurkowskiej, która zachciała wspólnie z nami podjąć trud przygotowania i organizacji objazdu. Dziękujemy także dzisiaj występującym za wprowadzenie nas w klimat miejsc czekających na spotkanie...

Autorka wpisu: Małgorzata Wojtowicz, II rok II stopnia FP

sobota, 14 lutego 2015

Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów "Dziecko w kulturze i nauce na przestrzeni wieków" - zaproszenie

Zapraszamy do udziału w: II edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Studentów i Doktorantów: "Dziecko w kulturze i nauce na przestrzeni wieków". W tym roku patronuje jej hasło: "Dziecko jako podmiot poznania".

Szczegółowe informacje oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na blogu projektu badawczo-edytorskiego, w ramach którego odbywa się naukowa sesja oraz w którym uczestniczyć będą między innymi członkowie naszego koła (wspierając przede wszystkim wydanie pokonferencyjnej publikacji).

Tutaj podajemy link do wspomnianego bloga:  http://dzieckonaprzestrzeniwiekow.blogspot.com/

Jeszcze raz gorąco zachęcamy do udziału w wydarzeniu!

czwartek, 22 stycznia 2015

Styczniowe spotkanie koła

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Koła Naukowego Edytorów "Asterysk"!

Odbędzie się ono 28 stycznia 2015 roku (środa) o godzinie 17.00 w sali 158.

W programie spotkania:
- uzgodnienie zasad korekty, według których będziemy pracować;
- ćwiczenia doskonalące warsztat edytora;
- omówienie i podsumowanie aktualnych prac koła (korekty publikacji historyków, prac nad publikacją maturalną, objazdu naukowego).

Jeszcze raz gorąco zapraszamy!

środa, 17 grudnia 2014

Spotkanie przed Świętami...

W środę, 17 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie "Asterysku". Przybyliśmy na nie w dość dużej, reprezentatywnej liczbie (choć niektórych wśród nas zabrakło, nie zapomnieliśmy jednak o Was - drodzy nieobecni) z wyśmienitymi potrawami i dobrymi humorami, które w miarę upływu czasu stawały się jeszcze lepsze... Aż żal było się rozstawać... Niektórym nawet proponowano pozostanie na noc... :)

Podczas spotkania nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się opłatkiem (Danusiu, serdecznie dziękujemy, że o nim pamiętałaś, dzięki Tobie nasza Wigilia nabrała jeszcze głębszego sensu) i życzeniami, a także małego prezentu przygotowanego przez Zarząd - pocztówek świątecznych, które wspólnie wypełniliśmy. Każdy (nawet nieobecni) taką pocztówkę otrzymał bądź w najbliższym czasie otrzyma.



Dziękujemy także naszej Pani Opiekun  - dr Elżbiecie Jurkowskiej, której (mimo licznych obowiązków) udało się do nas dotrzeć i spędzić z nami ten miły wieczór. Jesteśmy bardzo za to wdzięczni, dziękujemy!

Warto też wspomnieć, że podczas spotkania mieliśmy okazję i czas na wspólne kolędowanie, serdeczne i interesujące rozmowy (nie tylko o autobusach i przyciętych plecakach :)) czy dzielenie się naszymi smakołykami. Odwiedziliśmy bowiem także, pracujących w sali na pierwszym piętrze Maturzystów, z którymi lekcję prowadziła dzisiaj jedna z Członkiń naszego koła - Malwina. Życząc młodzieży wesołych Świąt, podarowaliśmy im trochę słodkości z naszego stołu. Bardzo się z tego powodu ucieszyli, gdyż omawiany temat był trudny i wymagał energetycznego wsparcia. 

Mamy nadzieję, że ta pierwsza w historii naszego koła Wigilia to udane spotkanie, które będzie miało swoją tradycję i kontynuację w następnych latach i chociaż może nie zrobimy "edytorskich obiadów środowych", mimo że taka sugestia się pojawiała, to jednak myślimy, że od czasu do czasu takie uroczyste, miłe spędzenie wspólnego czasu stanie się rzeczywistością. 

Dziękujemy jeszcze raz za obecność Wszystkich i Każdego z osobna, za wspaniałą atmosferę i poczucie, że zaczynamy tworzyć grupę kogoś więcej niż tylko współpracujących ze sobą ludzi. Oby tak dalej! 

Jeszcze raz składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne! Niech nadchodzące coraz szybciej dni przyniosą pociechę i nadzieję, których tak bardzo nam wszystkim potrzeba, bez względu na to, kim jesteśmy i czym się zajmujemy.

A tutaj kilka zdjęć, byśmy nie zapomnieli o tym naszym wspólnym, pięknym, historycznym dniu:










Dziękujemy Regionalnym za użyczenie świątecznych rekwizytów! Zaśpiewaliśmy też dla Was pieśń, tak jak obiecaliśmy ;)


Autorki wpisu: Dominika Olga Stankiewicz, III rok I stopnia FP,
Małgorzata Wojtowicz, II rok II stopnia FP

czwartek, 11 grudnia 2014

Spotkanie przedświąteczne

Wszystkich Członków Koła Naukowego Edytorów "Asterysk" zapraszamy na przedświąteczne, integracyjne spotkanie! 

Odbędzie się ono w dniu: 

17 grudnia 2014 roku o godz. 17.00 (sala 158).

 

 

W programie poczęstunek, świąteczne życzenia, a także dyskusja nad naszymi wspólnymi noworocznymi postanowieniami i planami.


Do zobaczenia już za niecały tydzień!

czwartek, 27 listopada 2014

Spotkanie założycielskie koła




W dniu 27 listopada 2014 roku o godz. 17.00 odbyło się spotkanie założycielskie Koła Naukowego Edytorów Asterysk. Na nasze pierwsze spotkanie przybyło wielu zainteresowanych włączeniem się w działanie koła wraz z Panią Opiekun Doktor Elżbietą Aleksandrą Jurkowską. Na początku Pani Doktor bardzo ciepło i życzliwie powitała zebranych.






Następnie Monika Jurkowska oraz Olga Stankiewicz poprowadziły dalszą część spotkania. 


We wspaniałej atmosferze omówiliśmy założenia koła, jego cele, metody i formy pracy. Przyswojenie sobie treści statutowych umożliwiła przygotowana (przez prowadzące spotkanie) prezentacja. Ponadto przedyskutowaliśmy wstępny plan działań na ten rok oraz dokonaliśmy wyboru władz koła.







Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, cudowny klimat, dający się odczuć podczas naszych rozmów, smaczny poczęstunek i życzliwość oraz radość, które każdy z nas na spotkanie przyniósł i z którymi (mamy nadzieję) każdy z nas wyszedł. :) Szczególne podziękowania kierujemy także w stronę Pani Doktor Elżbiety Jurkowskiej, która zechciała objąć nad nami opiekę i wspiera na każdym etapie tworzenia koła.


O naszych spotkaniach i akcjach będziemy informowali na bieżąco na niniejszej stronie oraz na profilu Fb. Zachęcamy też do uważnego rozglądania się po uczelni, gdzie pojawiać się będą plakaty opisujące zaplanowane spotkania! Zapraszamy (szczególnie tych, którym nie obce są zagadnienia edytorskie bądź są nimi zainteresowani) do udziału w naszych pracach oraz wydarzeniach, których będziemy inicjatorami.


 \



W imieniu zarządu: Małgorzata Wojtowicz, II rok II stopnia FP












Kontakt z nami

Zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem poczty e-mail:

kneasterysk@gmail.com